Zdravá mládež

Preventivní programy na školách

Mluvíme o tématech, jako jsou návykové látky, sexualita, vztahy, bezpečí na internetu nebo šikana.

Přinášíme důležité informace, povzbuzujeme ke správným rozhodnutím a inspirujeme k pozitivním životním hodnotám.

Bc. Pavel Kotouček
lektor primární prevence

Pavel je vystudovaný sociální pedagog a s mladými lidmi pracuje více jak 15 let. Začínal v nízkoprahovém zařízení v Olomouci a nyní pokračuje v Letovicích, ve volnočasových klubech Plán B, jako pracovník ELIMu. Preventivní programy na školách realizuje desátým rokem a jak on sám říká, je to jeho srdeční záležitost. Je členem týmu lektorů organizace ACET.ČR a hlavním partnerem jeho práce je Nadace Mezinárodní potřeby.

Mobil: +420 608 886 772
E-mail: kotoucek(at)elimletovice.cz

Všechna témata jsou certifikovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Programy jsou koncipovány na dvě vyučovací hodiny. Cena jednoho programu je 1500,- Kč.

Skrytá nebezpečí internetu I.
aneb predátor na obzoru

Program upozorňuje na základní principy bezpečného chování na internetu a na sociálních sítích. Věková hranice soc. sítí, podvody, řetězové zprávy, predátoři atd. Jak se na internetu bezpečně phybovat, jak reagovat na nečekané zprávy, jak si nastavit soukromí a bezpečné heslo.

Skrytá nebezpečí internetu II.
Kyberšikana

Na sociálních sítích platí stejná pravidla slušného chování, jako v reálném životě. Anonymní prostředí svádí k tomu, stát se agresorem. Program si klade za cíl posílit etické a morální hodnoty dětí a zároveň naučit správným reakcím na projevovanou agresi. Jak rozpoznat kyberšikanu a jak se jí bránit.

Pravá tvář
sociálních sítí

Negativní dopady sociálních sítí – závislost, kybešikana, ohrožení soukromí, jak soc. sítě ovlivňují naši psychiku, zdraví nebo třeba vztahy, jak fungují algoritmy a cílená reklama… Program je určen žákům, kteří již mají zkušenost se „životem“ na sociálních sítích.

Moderní je nekouřit

Nikotin je nejzákeřnější „legální“ droga a zbavit se závislosti na ní je náročnější než třeba závislosti na heroinu. Překvapení?!! Během dvouhodinového programu probereme zdravotní i psychické dopady kouření cigaret, vodní dýmky, ale i záludnost elektronických cigaret, vaporizérů, elf barů, nebo nikotinových sáčků.

Bolest – nemoc jménem šikana

Co je kamarádské škádlení..? A co už je šikana..? Jak to rozpoznat a jak se včas bránit. Během programu se děti dozví, jak reagovat na ubližování, kde hledat pomoc a jak postupovat při konfliktech. Program povzbuzuje v žácích touhu po zdravých vztazích v kolektivu.

AIDS, sex a vztahy

Na skutečných příbězích nakažených lidí se studenti dozvědí důležité informace o nemoci AIDS a dalších pohlavních chorobách. Naučí se, jak se nemoci přenáší a jak se před nimi chránit. Apel programu je zacílen na zodpovědnost v sexualitě, na první sexuální zkušenosti dospívajících a na to, jak budovat kvalitní a bezpečné vztahy.

Přátelství, láska a sex

Tento program mladým lidem odpovídá na otázky jak budovat kvalitní přátelství? Jak být dobrým partnerem? Jak si vybrat „toho právého“ / „tu pravou“ ? Na co je potřeba myslet než se bláznivě zamiluju? Jak prožívají sex holky a jak kluci? Co když se něco pokazí? Program je velmi oblíbený mezi žáky, ale i mezi učiteli.

Holokaust a předsudky

Boj proti rasismu a předsudkům nemůžeme vyhrát, ale nesmíme proti nim přestat bojovat. Holokaust nám může sloužit jako silný historický příklad, na kterém si můžeme popsat počátky i vyvrcholení rasistických a dalších xenofobních projevů. Probereme předsudky k menšinám dnes, zavírání očí před zlem, ukážeme si pozitivní příklady hrdinů, kteří nedali zlu zelenou. Povzbudíme odpovědnost jednotlivce při porušování lidských práv.